غذاهای محبوب و پرطرفدار ایرانی چه غذاهایی هستند؟

در همه جای دنیا ایرانیان به خوش خوراک بودن معروف هستند. از این رو در همه نقاط جهان رستوران‌هایی وجود دارید که غذاهای محبوب ایرانی در آن‌ها تهیه و به فروش می‌رسد. البته این رستوران‌ها فقط برای ایرانیان مقیم کشورهای خارجی طراحی نشده است. بلکه مردم کشورهای مختلف هم معمولا از غذاهای ایرانی استقبال می‌کنند و همین موضوع باعث می‌شود که روز به روز تعداد این رستوران‌ها بیشتر شود. شما به عنوان یک ایرانی فکر می‌کنید غذاهای محبوب کشورمان چه غذاهایی هستند؟ یا به عبارت دیگر اگر شما به رستوران بروید ترجیح می‌دهید بیشتر چه نوع غذاهایی را برای خودتان سفارش دهید؟ به منظور پاسخ به این سوال در این مطلب از کامچین قصد داریم به معرفی برخی از غذاهای محبوب ایرانی در سراسر دنیا بپردازیم.

غذاهای محبوب و پرطرفدار ایرانی چه غذاهایی هستند؟

جوابی که افراد مختلف به این سوال می‌دهند متفاوت است. به عنوان مثال اگر یکی از غذاهای ایرانی برای آن‌ها محبوبیت خاصی داشته باشد احتمالا بلافاصله پس از شنیدن این سوال نام این غذا را به زبان خواهند آورد. اما در غیر این صورت جواب این سوال را وابسته به عوامل مختلفی خواهند دانست. اما در ادامه ما لیستی از غذاهای محبوب ایرانی که بیشتر افراد در آن‌ها اتفاق نظر دارند را برای شما آورده‌ایم.

انواع کباب

به عنوان یک ایرانی می‌توانید تصور کنید که به یک رستوران سنتی شیک پا بگذارید و در منوی آن‌ها اثری از انواع کباب را نبینید؟ مطمئنا نه! چون بیشتر ما ترجیح می‌دهیم زمانی که برای صرف غذا به رستوران می‌رویم کباب با نان داغ یکی از گزینه‌های روی میز ما باشد. حالا فرقی نمی‌کند که بخواهیم کباب کوبیده، برگ مخصوص یا بختیاری سفارش دهیم. یا اینکه برای تکمیل شدن منوی غذایی خود چلو کباب چربی را با کره و دوغ محلی سفارش دهیم. شاید برایتان جالب باشد که بدانید که بیشتر مردم دنیا هم چنین حسی به کباب دارند. هر چند ممکن است میزان و شدت آن به اندازه یک ایرانی نباشد.

غذاهای محبوبدیزی یا آبگوشت

از من که می‌پرسید دیزی یا آبگوشت تنوری بهترین گزینه برای آخر هفته‌هایی است که قرار است ناهار را در بیرون از خانه صرف کنیم. به ویژه اگر قصد داشته باشیم که به صورت گروهی یا خانوادگی برای صرف این غذا به یکی از رستوران‌های شهر برویم. دیزی بازاری با سنگک داغ و سیر ترشی یا سبزی تازه چیزی نیست که به راحتی بتوان از آن گذشت. بنابراین بعید می‌دانم که حتی ایرانیان خارج از کشور نیز به این دلبر خوش نام نه بگویند. بنابراین به جرات می‌توانم بگویم دیزی نیز یکی از غذاهای محبوب ایرانی به ویژه برای افرادی است که اهل سفره‌خانه‌های سنتی و غذاهای سنتی ایرانی هستند.

خورشت قرمه سبزی

گمان نمی‌کنم کسی وجود داشته باشد که بتواند خورشت قرمه سبزی را در رژیم غذایی خود جای ندهد. زیرا این خورشت خوشمزه و فوق‌العاده طرفداران بسیار زیادی در جای جای دنیا دارد. اصلا به جرات می‌توانم بگویم که امکان ندارد به یک رستوران ایرانی که غذاهای سنتی سرو می‌کند بروید و خورشت قرمه سبزی را داخل منو آن نبینید. زیرا زندگی ما ایرانیان به دو بخش قبل و بعد از صرف خورشت قرمه سبزی تقسیم می‌شود. مخصوصا اگر با لیمو امانی تهیه شود و با پیاز نوش جان گردد. بنابراین اصلا نیازی به تاکید بر روی این موضوع نیست که خورشت قرمه سبزی نیز یکی از غذاهای محبوب ایرانی ‌الاصل است.

خورشت قرمه سبزی کامچین یکی از غذاهای محبوب ایرانی

کشک بادمجان

اینکه برخی از افراد دل خوشی از بادمجان یا خورشت آن ندارند دلیل بر این نمی‌شود که کشک بادمجان هم به یکی از غذاهای محبوب آن‌ها تبدیل نشود. زیرا حساب کشک بادمجان از همه مشتقات آن جدا است. این غذای خوشمزه تا جایی پرطرفدار است که بسیاری از رستوران‌هایی که منوی محدودی از غذاها دارند نیز این غذای خوشمزه را در لیست غذاهای خود جای داده‌اند.

دلمه برگ مو

در بین غذاهای محبوب ایرانی چندین نوع دلمه خوشمزه جای دارند. دلمه برگ مو، دلمه بادمجان، دلمه فلفل و … اما در این میان حساب دلمه برگ مو با دیگر انواع دلمه جدا است. زیرا دلبرتر و خاص‌تر و لطیف‌تر از سایر دلمه‌هایی است که جای خود را در میان غذاهای ایرانی تثبیت کرده‌اند. به ویژه اینکه خانم‌های خانه‌دار به کمک چاشنی‌های مخصوصشان که معمولا از پیاز سرخ شده، زرشک و آلو و کره تهیه شده است این غذای خوشمزه را دلبرتر هم می‌کنند. دلمه برگ مو در بسیاری از مهمانی‌ها به عنوان پیش غذا و یا حتی دسر هم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

باقالی پلو با ماهی یا گوشت

فکر می‌کنم نیازی نباشد که در مورد باقالی پلو با ماهی یا گوشت توضیح زیادی بدهم. زیرا چه بخواهیم و چه نخواهیم جای خودش را در بین غذاهای مخصوص و مجلسی محکم کرده است. تا جایی که بیشتر افراد در مهمانی‌های خود حتی اگر غذاهای دیگری سفارش دهند باز هم جایی برای باقالی پلو با ماهیچه نگه خواهند داشت. حتی بر اساس فرهنگ ایران باستان هم ما در جشن چهارشنبه آخر سال باقالی پلو با ماهی را به عنوان غذا تهیه می‌کنیم.

آش رشته

به حرات می‌توانم بگویم که هر جای این کره خاکی هم که باشیم باز هم روزی می‌رسد که دلمان برای آش رشته‌های مادر یا مادربزرگمان تنگ شود. به خصوص آش رشته‌هایی که داخل کاسه‌های سفالی آبی و با تزیین کشک، پیاز داغ و نعناع داغ در کنار حوض خانه مادربزرگ بر روی تخت و در کنار باغچه می‌خوردیم. مخصوصا روزهایی که سبزی آش رشته‌ای که برای ناهار تهیه می‌شد را خودمان از باغچه چیده بودیم. تمامی این عوامل دست در دست هم داده‌اند تا آش رشته نیز یه یکی از غذاهای محبوب ایرانی تبدیل شود.

آنچه در این مطلب از کامچین مشاهده کردید تنها لیست کوچکی از انوع غذاهای محبوب ایرانی است. در حالی که تعداد این غذاهای خوشمزه ایرانی خیلی بیشتر از این‌ها است. جالب‌تر این که برخی از این غذاها امکان تهیه به صورت آماده و کنسرو شده را هم دارند. کاری که گروه تولیدی کامچین نیز درصدد بهبود هر چه بیشتر آن است. بنابراین در صورتی که هوس میل این غذاهای خوشمزه به سرتان زده اما زمان کافی برای آشپزی ندارید به راحتی می‌توانید غذای دلخواه خود را از بین محصولات کامچین انتخاب نمایید. هدف ما شادی و سلامتی هر چه بیشتر شما است.

 

درباره نویسنده

تیم نویسندگان کامچین

بدون دیدگاه

گذاشتن دیدگاه