معرفی ایده‌ها و روش‌هایی شگفت انگیز و جذاب برای آشپزی خلاقانه در خانه

چه آشپز ماهری باشید و چه یک آشپز تازه وارد در آشپزخانه، اگر به آشپزی خلاقانه روی بیاورید، پخت و پز برای شما بسیار سرگرم کننده خواهد بود، نه یک کاری که مجبورید انجام دهید. ایده‌های الهام بخش ما را در ادامه‌ی مطلب دنبال کنید.

قوانین را در آشپزی خلاقانه از میان بردارید

تلاش برای امتحان چیزهای جدید و آشپزی با مواد اولیه‌ی متفاوت، برای شما را به عنوان یک آشپز الهام بخش خواهد بود. وقتی شما از قوانین روتین آشپزی پیروی کنید و دقیقا آن چه را که از شما انتظار می‌رود انجام دهید که همه‌ی اطرافیان خود را راضی نگه دارید، شور و شوق خود را برای آشپزی از دست خواهید داد.

با هر آن چه که در دسترس دارید، آشپزی کنید

برای یک آشپزی خلاقانه، لازم نیست که حتما لیست بلند بالایی از مواد غذایی اولیه را آماده کنید. یک آشپز خلاق با هر آن چه که در اختیار دارد، می‌تواند بهترین غذاها را تهیه و طبخ کند. در گذشته که تجهیزات نگه داری مواد غذایی به مد طولانی وجود نداشت، این خلاقیت به وضوح قابل مشاهده بود. در آن زمان همه‌ی مادران و آشپزان ناچار بودند که با آن چه که در آن فصل از سال در دسترس است، بهترین غذای ممکن را طبخ کنند.

در آشپزی خلاقانه مواد و روش‌های جدید را امتحان کنید

اگر در آشپزی خود، احساس تکرار و روزمرگی می‌کنید، خود را به چالش بکشید و از ناحیه‌ی امن آشپزی خود خارج شوید تا بتوانید طعم‌های جدید و شگفت انگیز زیادی را ابداع کنید.

با طعم هر ماده‌ی غذایی اولیه به صورت جداگانه آشنا شوید

برای مثال، اگر شما به عنوان یک آشپز همیشه از مخلوط چند گیاه در پاستا یا پیتزا استفاده می‌کنید، حال برای یک آشپزی خلاقانه از یکی از این گیاهان به تنهایی استفاده کنید تا بتوانید با طعم کامل این ماده‌ی غذایی به صورت جداگانه آشنا شوید. این کار به شما کمک می‌کند که در آشپزی‌های بعدی خود با طعم هر ماده‌ی غذایی آشنایی کامل داشته باشید و در نتیجه بتوانید به درستی از آن‌ها استفاده کنید.

با کودکان خود آشپزی کنید، تا آشپزی خلاقانه داشته باشید

کودکان شما، از آن جایی که هیچ دانشی درمورد آشپزی ندارند، به صورت از پیش تعیین شده و آموزش دیده عمل نمی‌کنند. ذهن آن‌ها باز و آماده است تا بتوانند به شما ایده‌های پیش بینی نشده بدهند و با یک آشپزی خلاقانه همه را غافل گیر سازند. در نهایت شما و کودک‌تان در کنار هم به هم گروهی‌های خوبی تبدیل خواهید شد.

برای خود چالش‌های گاه و بی گاه ایجاد کنید

چهار ماده‌ی غذایی به صورت رندوم انتخاب کنید. برای مثال، پس از انتخاب کردن چهار ماده‌ی غذایی آرد، شیر، کره و شکر سعی کنید یک وعده‌ی غذایی به جز کیک، دونات یا پنکیک طبخ کنید. چه کسی می‌داند که شما چه چیز خاص و خوشمزه‌ای خواهید پخت.

تا جایی که ممکن است از مواد مفید و مغذی به جای مواد غذایی چاق کننده استفاده کنید

برای این کار کافی است برخی از مواد اولیه را با مواد مناسبی جایگزین کنید که علاوه بر این که آسیب کمتری به بدن شما می‌رسانند، برای شما مفید هم هستند. برای مثال به جای پر کردن پیتزای خود با پنیر پرچرب، از سبزیجات خوش عطر و طعم و رنگارنگ استفاده کنید. این کار هم باعث می‌شود که پیتزای شما رنگارنگ و با ظاهری جذاب باشد و هم آسیبی به بدن شما نرساند.

ابتدا دستورالعمل‌های لازم برای یک آشپزی معمولی را یاد بگیرید، سپس هر جا که لازم شد آن‌ها را تغییر دهید

در یک آشپزی خلاقانه، شما نباید وابسته به دستورالعمل‌ها و باید و نبایدها باشید. شما بهتر است پس از فراگیری بایه و اساس این دستورالعمل‌ها، با خلاقیت خود آن‌ها را هر جا که لازم می‌دانید، تغییر دهید. برای این کار می‌توانید یک عنصر را اضافه یا جایگزین کنید و یا به طور کلی یک عنصر را از دستورالعمل حذف کنید. برای مثال در پخت پنکیک خود را از قالب دستورالعمل آن رها کنید و مواد جدیدی به آن اضافه کنید. این کار به راحتی قابل انجام است، فقط کافی است از ناحیه‌ی امن خود خارج شوید و به مایه‌ی پنکیک تکه‌های کوچک شکلات، به لیمو، دارچین و یا بهار نارنج اضافه کنید. مهم نیست که نتیجه‌ی به دست آمده باب میل شما نباشد ولی مطمئن باشید که در این آزمون و خطا طعم‌هایی به دست حواهد آمد که فراموش شدنی نخواهد بود. برای اکتشافات جدید خود اسم‌های جدید انتخاب کنید تا آن‌ها را حتی جذاب تر از قبل جلوه دهید.

آزمون و خطای خود را در مقیاس کوچک انجام دهید

با آزمون و خطا در ترکیب مواد در مقیاس کوچک، دیگر نگران اسراف و هدر رفتن مواد غذایی اولیه‌ی خود نباشید و با خیالی راحت و آسوده به سراغ ماجراجویی خود بروید. مواد ترکیبی در هر ظرف را یادداشت کنید، تا در صورتی که طعم جدید فوق‌العاده‌ای کشف کردید، بتوانید آن را در مقیاس بزرگ‌تر نیز طبخ کنید.

در طول زمان خود را به روز کنید و تکنیک‌های پخت و پز قدیمی خود را با تکنیک‌های جدید جایگزین کنید

برای مثال در گذشته برای مدت زیادی از روغن نباتی استفاده می‌شد. اگر شما بخواهید با روال گذشته‌ی خود پیش بروید، هم اطرافیان خود را از بسیاری از طعم‌های لذت بخش جدید محروم می‌کنید و هم در موردی مانند روغن نباتی، ممکن است سلامتی عزیزان خود را نیز به خطر بیاندازید. بنابراین بهتر است خود را با علم روز آشپزی جهان تطبیق دهید. در این صورت، در مثال یاد شده، به جای روغن نباتی از روغن کنجد که روغن کم ضررتری است استفاده خواهید کرد.

آشپزخانه‌ی خود را به مکان دلخواه خود تبدیل کنید

برای یک آشپزی خلاقانه شما به مکان مناسبی برای آشپزی نیازمند خواهید بود. جایی که منبع الهام شما باشد و شما را به گذراندن وقت بیشتری در خود تشویق کند. دکوراسیون این فضای دلخواه شما، بسته به سلیقه‌ی هر شخص متفاوت خواهد بود. با این حال کسی مخالف داشتن آشپزخانه‌ای با پنجره‌های بزرگ که خورشید را مهمان خود کند و گلدان‌های زیبا و سبز در لبه‌ی پنجره نخواهد بود. چنین فضایی ذهن شما از هر گونه مشغله‌ی دیگر رها می‌کند تا بتوانید با فکر باز و آماده به ایده‌ها و روش‌های جدید بیاندیشید.

در صورتی که وقت کافی برای انجام این روش‌ها ندارید و نمی‌خواهید از آشپزی خلاقانه بی نصیب شوید، جالب است بدانید که صنایع غذایی کامچین همواره سعی می‌کند با پیروی از علم روز آشپزی و بسته بندی دنیا، غذاهایی با کیفیت و خلاقانه به هموطنان عزیز عرضه کند.

درباره نویسنده

تیم نویسندگان کامچین

بدون دیدگاه

گذاشتن دیدگاه