اینفوگرافیک: در مصرف گوشت صرف نظر کنید

مصرف گوشت در دنیا روز به روز بیشتر می‌شود بدون اینکه حتی از عواقب و نتایج آن آگاهی داشته باشیم. مصرف گوشت قرمز به حدی رسیده است که نه تنها به سلامتی انسان‌ها هم ضرر می‌رساند بلکه برای طبیعت هم کاملا مضر است. اما اگر بدانید که برای تولید گوشتی که شما در تهیه غذاهای خود استفاده می‌کنید چه پیامدهایی به دنبال دارد آیا حاضرید مجدد گوشت مصرف کنید؟ اجازه دهید کمی بیشتر در این باره توضیح دهیم شاید نظرتان عوض شد و مصرف گوشت را رفته رفته کنار بگذارید.

یکی از پیامدهایی که تولید گوشت به همراه دارد ایجاد گازهای گلخانه‌ای است. گازهایی که بیشترین آسیب را در حال حاضر به کره‌ی زمین می‌رسانند. 18 درصد از گازهای گلخانه‌ای که سالانه تولید می‌شوند به دلیل پرورش و نگهداری از دام است. پیش بینی می‌شود که تا سال 2030 اگر دامداری ادامه داشته باشد 565 گیگا تن co2 تولید شود که این خبر خوبی نیست!

همچنین تولید و پروش دام به منابع آبی هم آسیب می‌رساند و باعث تحلیل آن‌ها می‌شود. مصرف آب سالیانه برای نگهداری از دام‌ها حدود 34 تا 76 تریلیون گالن محاسبه شده است که این حجم زیادی از منابع آبی است. بد نیست بدانید برای تولید تنها 1 کیلوگرم گوشت حدود 2500 گالن آب مصرف می‌شود.

همچنین دامداری به زمین‌ها هم آسیب می‌رساند. بیش از 1/3 زمین‌های موجود برای دامداری و یا تولید غذای دام مورد استفاده قرار می‌گیرد که این یعنی حدود 45 درصد از زمین‌های کل دنیا. مواد اسیدی موجود در ضایعات دام‌ها آسیب جدی به طبیعت می‌رسانند. در هر دقیقه تقریبا 700 میلیون پوند ضایعات توسط دام‌ها تولید می‌شود.

از آسیب‌های دیگر باید به آسیب به اقیانوس‌ها و موجودات دریایی اشاره کنیم. سالانه حدود 90 تا 100 میلیون تن ماهی از اقیانوس صید می‌شود که در طی این صید حدود 650000 دلفین، وال و نهنگ جان خود را از دست می‌دهند. از این ماهی‌های صید شده حدود 40 درصد آن‌ها از بین می‌روند که این یعنی تقریبا 63 میلیون پوند در هر سال.

مضرات مصرف گوشت برای طبیعت به همین جا ختم نمی‌شود. چیزی بالغ بر 91 درصد از جنگل‌های بارانی برای پرورش دام‌ها از بین رفته‌اند. که با از بین رفتن این جنگل‌ها گونه‌های جانوری و گیاهی بسیاری هم ناپدید می‌شوند و در معرض خطر قرار می‌گیرند. همچنین به درخواست پرورش دهندگان دام‌ها سالانه تعداد بسیاری از حیوانات در طبیعت کشته می‌شوند تا به دام‌ها آسیبی نرسانند که این موضوع نظم طبیعت را به هم می‌زند و چرخه‌ی طبیعی مختل می‌شود. بد نیست بدانید که حدود 10000 سال پیش بیش از 99 درصد حیوانات، وحشی بودند اما امروزه قضیه فرق می‌کند و بیش از 98 درصد از حیوانات، حیوانات پرورش داده شده توسط انسان است.

بد نیست کمی در مورد نکات گفته شده و ضررهایی که مصرف گوشت به همراه دارد فکر کنید شاید عقیده‌ی شما در این باره عوض شود.

مصرف گوشت

درباره نویسنده

تیم نویسندگان کامچین

بدون دیدگاه

گذاشتن دیدگاه