کامل ترین دستور پخت سالاد الویه همراه با ارائه روش هایی برای خوشمزه تر شدن آن

همه ایرانیان سالاد الویه را می شناسند و می توان گفت که اکثریت قریب به اتفاق آن ها، این سالاد خوشمزه را امتحان کرده اند. سالاد الویه پای ثابت مهمانی های دوستانه و تولد است. با وجود این که این غذا، نوعی سالاد است، ولی به علت داشتن کالری بالا، می تواند به عنوان غذای اصلی نیز به کار رود. شاید برایتان جالب باشد که بدانید این سالاد پرطرفدار، توسط فردی روسی به نام Lucien Olivier اختراع شده و نام الویه از نام خانوادگی این شخص گرفته شده است. در دستور اصلی این غذا از گوشت های گران قیمتی استفاده می شد؛ دستور پخت سالاد الویه فعلی، در طول سالیان دچار تغییرات شده و نهایتا به شکل سالاد الویه امروزی درآمده است.

اگر قرار است میزبان یک مهمانی خودمانی یا تولد باشید و یا اگر خودتان هوس خوردن سالاد الویه را کرده اید، به شما پیشنهاد می کنیم حتما این مطلب آموزشی را تا آخر بخوانید.

دستور پخت سالاد الویه

دستور پخت سالاد الویه

دستور پخت سالاد الویه

مواد لازم پخت سالاد الویه برای ۴ نفر به شرح زیرند:

 • سینه مرغ پخته شده: ۱ عدد
 • کالباس: ۲۰۰0 گرم
 • سیب زمینی: ۳ عدد متوسط
 • تخم مرغ: ۲ عدد
 • خیار شور: ۶ عدد
 • هویج: به میزان اندک
 • نخود فرنگی: به میزان اندک
 • ذرت: به میزان اندک
 • شوید: به میزان دلخواه
 • سس سالاد الویه

مواد لازم برای تهیه سس سالاد الویه

 • سس مایونز: به مقدار دلخواه
 • ماست:نصف مقدار سس مایونز
 • نمک، فلفل، روغن زیتون و آبلیمو: به میزان لازم

نکته: دو دستور پخت سالاد الویه وجود دارد. یکی سالاد الویه با گوشت مرغ و دیگری سالاد الویه با کالباس. اگر سالاد الویه با گوشت مرغ درست می کنید، نیازی به اضافه کردن کالباس ندارید و بالعکس؛ از این رو ما توصیه می کنیم که در همان ابتدا مشخص کنید سالاد الویه را با گوشت مرغ تهیه می کنید یا کالباس. حتما می دانید که گوشت مرغ، علاوه بر داشتن میزان پروتئین مناسب ، کالری کمی دارد. کالباس یک گوشت فرآوری شده است و زیاد سالم به نظر نمی رسد. بهتر است برای حفظ سلامتی جسمی خود، این غذای سالم را با گوشت مرغ تهیه کنید.

دستور پخت سالاد الویه

دستور پخت سالاد الویه

و اما می رسیم به اصل موضوع، یعنی دستور پخت یک سالاد الویه خوشمزه

۱) گام اول، پختن گوشت سینه مرغ است. گوشت مرغ را در داخل آب گذاشته، یک پیاز کامل و یک عدد هویج به آن اضافه کنید و دو ساعت روی شعله قرار دهید تا کامل بپزد. برای گرفتن خاصیت سردی گوشت مرغ، می توانید چوب دارچین نیز به این مخلوط اضافه کنید.

۲) پس از پختن کامل گوشت سینه مرغ، منتظر شوید که خنک شود و سپس آن را ریش ریش کرده و یا به تکه های کوچک برش دهید. در سالاد الویه با کالباس، به جای انجام این مرحله، کالباس را به شکل نگینی خرد کنید.

۳) سیب زمینی و تخم مرغ ها را به روش آب پز و به شکل کامل بپزید. به یاد داشته باشید که ابتدا تخم مرغ ها را به دمای محیط رسانده، سپس داخل یک کیسه قرار داده و بعدا داخل آب جوش قرار دهید. این کار از شکستن تخم مرغ در داخل آب جوش جلوگیری می کند.

۴) سیب زمینی و تخم مرغ ها را به رنده بکشید تا له شوند.

۵) گوشت ریش ریش شده مرغ یا کالباس خرد شده، سیب زمینی و تخم مرغ له شده را با هم مخلوط کنید. مخلوط حاصل باید کاملا یکدست شود.

۶) خیار شور ها و هویج را به رنده کشیده و یا به شکل نگینی خرد کنید و به مخلوط اضافه کنید. حواستان باشد که مقدار هویج زیاد نشود، زیرا باعث شیرین شدن سالاد الویه خواهد شد؛ در واقع هدف از افزودن هویج به سالاد الویه، خوش رنگ تر و دلرباتر کردن آن است.

۷) بسته به ذائقه خود و اطرافیانتان، مقداری نخود فرنگی، ذرت و شوید خورد شده را به مخلوط اضافه کرده و حسابی هم بزنید.

۸) در این مرحله، نوبت به درست کردن سس سالاد الویه و اضافه کردن آن به مخلوط می رسد.

دستور پخت سالاد الویه

دستور پخت سالاد الویه

طرز تهیه سس سالاد الویه به شرح زیر است:

1) سس مایونز را در داخل یک ظرف بریزید. سس مایونز سسی با کالری زیاد است و زیاد سالم به نظر نمی رسد، با این حال باعث خوشمزه شدن هر چه بیشتر سالاد الویه می شود. از این رو ما مقدار مشخصی را برای سس مایونز سالاد الویه مشخص نکردیم. هر کسی بسته به سلیقه شخصی خود می تواند میزان مناسب خود را انتخاب کند.

2) به اندازه نصف سس مایونز، ماست را به سس مایونز اضافه کنید.

3) نمک، فلفل، آبلیمو و روغن زیتون را به مقدار لازم تهیه کرده و به مخلوط سس و ماست اضافه کنید. مخلوط حاصل را به خوبی هم بزنید. سس سالاد الویه شما آماده است.

مراحل درست کردن سالاد الویه در این جا به اتمام می رسد. تنها کاری که باقی مانده، اضافه کردن سس به مخلوط گوشت، سیب زمینی، تخم مرغ، خیارشور، هویج، ذرت، شوید و نخود فرنگی است. مخلوط را هم بزنید و تمام. سالاد الویه خوشمزه شما حاضر است! نوش جان.

نکته: شما می توانید از خیارشور، هویج، ذرت، شوید و نخود فرنگی باقی مانده، برای تزیین و دلرباتر کردن سالاد الویه خود استفاده کنید.

سالاد الویه با گوشت مرغ کامچین، از مواد تازه، سالم و درجه یک تهیه شده و هیچ گونه ماده نگهدارنده ای ندارد. شما به راحتی می توانید این غذا را تهیه کنید. همانند سالاد الویه خانگی، آن را تزیین کرده و در کنار عزیزانتان نوش جان فرمایید.

دستور پخت سالاد الویه

دستور پخت سالاد الویه

آنچه در این مطلب مشاهده کردید دستور پخت سالاد الویه و ترفندهای ماهرانه برای خوشمزه تر شدن آن بود. جالب است بدانید که سالاد الویه، نه تنها در کشورهای شوروی سابق و ایران، بلکه در بلغارستان، صربستان، یونان، کرواسی، پاکستان، اسپانیا، ترکیه، لهستان و حتی آرژانتین و اروگوئه نیز شناخته شده است. توصیه می کنیم پس از پخت سالاد الویه، آن را با خوش سلیقگی تزیین کنید و در سفره قرار دهید تا دل مهمانانتان را برباید.

با توجه به این که هدف ما در کامچین تولید و توسعه فرهنگ استفاده از غذاهای اصیل ایرانی است سعی داریم انواع مختلفی از غذاهای ایرانی را با تکنولوژی روز دنیا تهیه و در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. هدف ما سلامت و شادکامی شما عزیزان است.

درباره نویسنده

تیم نویسندگان کامچین

یک دیدگاه

گذاشتن دیدگاه