ساده‌ترین راهکارها برای گرفتن تلخی و شوری از قورمه سبزی

خورشت قورمه‌سبزی از جمله‌ی محبوب‌ترین خورشت‌هایی است که مردم از ایل و قبایل مختلف آن را تهیه می‌کنند. در آشپزی همواره باید علم و هنر ترکیب گردد، در واقع، شما نیاز دارید که ذوق هنری خود را با تجربه دربیامیزید تا بتوانید یک غذای خوشمزه تهیه کنید، قورمه‌سبزی نیز از این قاعده مستثنی نیست. با این‌که طریقه‌ی پخت قورمه‌سبزی ساده است، اما انتخاب سبزی مناسب، میزان استفاده از هر نوع سبزی، استفاده کردن یا نکردن از پیاز و … همگی در خوش طعم شدن غذای شما بسیار مهم است.

جهت اطلاع از چرایی و راه‌حل‌هایی برای گرفتن تلخی قورمه سبزی، ما را تا انتهای این مطلب همراهی کنید.

انتخاب مواد اولیه‌ی مناسب و کافی

همان‌طور که می‌دانید خورشت قورمه سبزی از لوبیاهای متنوع مانند چشم بلبلی، چیتی و … و هم‌چنین از سبزیجات مختلف اعم از تره، شنبلیله، گشنیز، جعفری و اسفناج تهیه و طبخ می‌شود. انتخاب و استفاده درست و صحیح این سبزیجات در طعم خورشت قورمه سبزی شما بسیار تاثیرگذار است چرا که تنها یک اشتباه کوچک در این مورد، می‌تواند طعم غذای شما را از بین ببرد.

بنابراین استفاده درست و به اندازه از مواد اولیه خورشت قورمه سبزی، در طبخ آن بسیار مهم است. براساس نظر کارشناسان آشپزی، سبزی خورشت شامل تره و جعفری بهتر است که با هم برابر و هم‌اندازه باشد و در مقابل به ازای هر کیلو سبزی قورمه سبزی، 200 گرم سبزی شنبلیله استفاده شود. توجه کنید که اگر از این مقدار بیشتر از حد ذکر شده شود ممکن است منجر به تلخی قورمه سبزی شما شود.

استفاده از سبزی سرخ کرده آماده

امروزه بسیاری از شرکت‌های تولیدکننده‌ی مواد غذایی شروع به فروش محصولات آماده کرده‌اند. با استفاده از این مواد غذایی آماده، شما قادر خواهید بود علاوه بر طعم مناسب، به میزان زیادی در زمان خود صرفه جویی کنید. سبزی آماده‌ی قورمه سبزی یکی از این محصولات ارزشمند است.

سبزیجاتِ سبزی سرخ آماده‌ی کامچین از بهترین مزارع چیده شده و با استفاده از روغن پالم درجه‌ی یک تفت می‌شود تا نه تنها طعم مناسبی داشته باشد، بلکه سالم نیز باشد. شما می‌توانید این محصول را به صورت آنلاین تهیه کرده و در زمان خود برای انتخاب سبزی مناسب، پاک کردن سبزی و سرخ کردن صرفه‌جویی کنید. این سبزیجات به هیچ وجه منجر به تلخی غذای شما نخواهند شد.

سبزی مناسب برای قورمه سبزی

خرید سبزی قورمه سرخ شده آماده

انتخاب لیموعمانی در اندازه‌ی مناسب

ذوق و ذائقه مردم ایران زمین بسیار متنوع و متفاوت است. به طوری که این ذائقه متفاوت در چگونگی انتخاب مواد اولیه خورشت و طبخ آن موثر است. قورمه سبزی نیز از این قاعده مستثنی نیست. به طوری که کسانی که مزه ترش را ترجیح می‌دهند، تعدادی لیمو عمانی را جزوی از مواد اولیه خود برمی‌گزینند و در هنگام پخت خورشت از آن استفاده می‌کنند. اما گاهی اشتباه و یا زیاده‌روی در استفاده از لیمو عمانی نیز باعث تلخی خورشت شما خواهد شد.

از این رو همواره باید دقت کنید که تعداد مناسب و به صورتی درست از آن استفاده کنید. به این شکل که سوراخ‌هایی را از قسمت‌های مختلف بر روی لیمو عمانی را ایجاد می‌کنند و به مدت 20 دقیقه در کاسه‌ای از آب جوش قرار می‌دهند. سپس آب جوشیده را کنار گذاشته و لیمو عمانی را به درون خورشت قورمه سبزی می‌افزایند. برخی دیگر نیز، لیمو را از وسط نصف کرده و تخم‌های آن را خارج می‌کنند و سپس به خورشت خود اضافه می‌کنند. این روندها به این دلیل است که ایجاد همچین سوراخ‌هایی و جوشاندنش و همچنین خارج کردن تخم‌های لیمو عمانی، باعث گرفتن تلخی قورمه سبزی می‌شود.

تا به اینجا متوجه شدیم که چرا گاهی ممکن است خورشت قورمه سبزی شما به تلخی گراید و چگونگی جلوگیری از آن را نیز بیان کردیم. یک اینکه، احتمال کثرت سبزی شنبلیله وجود داشته باشد و دو، در تعداد لیمو عمانی افزوده شده به خورشت زیاده‌روی شود.

راهکارهای رفع تلخی قورمه سبزی بعد از پخت

در این بین، علی‌رغم رعایت موارد ذکر شده در فوق، گاهی باز هم خورشت قورمه سبزی مزه‌ای تلخ به خود می‌گیرد. برخی زمانی که این مزه تلخ را می‌چشند، خورشت را به کلی کنار می‌گذارند و به فکر تهیه غذایی دیگر می‌افتند، فارغ از این‌که راه‌کار‌هایی نیز برای این اتفاق ناگوار وجود دارد.

اگر در چنین شرایطی قرار گرفتید، دو راه‌حل بسیار ساده را می‌توانید در پیش بگیرید:

افزودن تعدادی سیب‌زمینی به خورشت

اگر به هر دلیلی غذا و خورشت قورمه سبزی شما مزه تلخی داشت، تعدادی سیب‌زمینی را به نسبت مقدار خورشت قورمه سبزی خود کاملا پخته و له کنید. سپس آن را به درون خورشت اضافه کنید تا باعث گرفتن تلخی قورمه سبزی شما شود.

افزودن اسفناج و گشنیز

 همانند مورد فوق، اگر دچار همچین اتفاق ناخوشایندی شدید، جای نگرانی نیست. تنها کافی است مقداری سبزی اسفناج و گشنیز را پاک و خرد کرده و کمی آن‌ها را تفت دهید. سپس به خورشت خود اضافه کنید. مقدار آن‌ها به میزان تلخی و مقدار خورشت شما بستگی دارد. اما به یاد داشته باشید که سبزی‌ اسفناج بیشتر به رنگ خورشت تاثیر می‌گذارد و خورشت طعم اصلی خود را از سبزی‌های تره و جعفری فرا می‌گیرد. بنابراین واهمه‌ای از نامعلوم بودن و ندانستن مقدار دقیق استفاده از آن را نداشته باشید و به مقدار معقول جهت گرفتن تلخی قورمه سبزی از آن بهره جویید.

رفع شوری و ترشی قورمه سبزی

تلخی غذا یکی از مواردی است که راه‌حل‌هایی را برای آن شرح دادیم. حال اگر غذای شما ترش و یا شور شد چه عملی را جهت رفع آن، باید در پیش بگیرید؟

برای رفع ترشی غذا و خورشت قورمه سبزی توصیه می‌شود از یک تکه نبات و زعفران استفاده شود. چرا که شیرینی این اقلام از ترشی غذای شما می‌کاهد. البته باید نهایت دقت را در این مورد لحاظ کنید. چرا که کمی ناملاحظه‌گی در افزودن آن‌ها مشکلی دیگر را ایجاد می‌کند.

جهت رفع شوری خورشت خود نیز پیشنهاد می‌شود که مقدار خیلی کمی نوشابه داخل خورشت بریزید. در غیر این صورت، همانند راه‌کار رفع تلخی غذا، می‌توانید تکه‌هایی از سیب‌زمینی و یا مقداری خمیر یا آرد گندم را به خورشت خود اضافه و مدتی بعد آن‌ها را از آن خارج کنید.

 

دقت تنها راز خوش‌طعمی خورشت قورمه سبزی شما

لذیذی خورشت قورمه سبزی به دلیل محبوبیتی که در بین مردم دارد، از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است. این‌که ذائقه‌‌های مردم در شهر‌های مختلف به طعم‌های متفاوتی تمایل دارد، باعث می‌شود شاهد طعم‌های متنوعی نیز از این غذای به خصوص باشیم. حال تنها دقت است که سرنوشت غذای پخته شده توسط شما را تعیین می‌کند. این‌که چه میزان سبزیجات استفاده کنید و به چه تعداد لیمو عمانی به خورشت اضافه کنید، دقیقا مشخص نیست. تنها باید دفعاتی را به صورت آزمایشی و آزمون و خطا مقادیر مختلفی را امتحان کنید و بهترین نتیجه را ثبت کنید.

در این راستا، کامچین (شرکت تولید غذاهای آماده ایرانی) تمام موارد فوق را در غذاهای بسته‌بندی شده خود رعایت کرده و با آزمون‌های مختلف، به نتایج مثبتی دست یافته است و تجربیات خود را در وبلاگ خود منتشر کرده است. بنابراین همواره در تلاش است که محصولات کاملا با کیفیت و استانداردی را از لحاظ طعم و مزه برای شما به ارمغان آورد.

علاوه بر موارد ذکر شده، شما می‌توانید قورمه سبزی آماده را هم از بین محصولات کامچین انتخاب کرده و به صورت آنلاین خریداری کنید، تا نه تنها غذای خود را سریع‌تر آماده کنید، بلکه

گرفتن تلخی قورمه سبزی

خرید قورمه سبزی آماده

همان‌طور که می‌بینید با چند راهکار ساده می‌توانید طعم قورمه‌سبزی خود را به بهترین حالت دربیاورید، تنها کافیست چند نکته‌ی مهم را رعایت کنید. اگر شما هم از راهکارهای دیگری برای رفع این تلخی استفاده می‌کنید، آن را در بخش نظرات با خوانندگان کامچین در میان بگذارید.

درباره نویسنده

تیم نویسندگان کامچین

2 دیدگاه

  • خدیجه ذوالفقاری on فوریه 9, 2019

    گوشت کو که سبزی خورشتی باشه

  • شکوفه on مارس 11, 2019

    ممنون از راهنماییتون .من یک سیب زمینی درسته انداختم توی خورشت ۱۰ دقیقه نشده تلخیش از بین رفت

گذاشتن دیدگاه