چگونه تلخی غذا را از بین ببریم؟

اگر می‌خواهید آشپز خوبی باشید مطمئنا مستلزم استفاده از نکات ریز و درشتی است که گاه فقط با تجربه بدست می‌آیند؛ یکی از نکات کاربردی در آشپزی چگونگی از بین بردن تلخی غذا است.

احتمالا برای شما هم پیش آمده خورشتی که درست کرده‌اید و یا سوپ شما مزه تلخی دهد؛ آیا دلیل آن را می‌دانید؟ راه‌حل بر طرف کردن این تلخی چیست؟

تلخ شدن غذا یا خورشت شما به عوامل مختلفی بستگی دارد که اول از هر چیز علت آن باید مشخص شود تا بنا به دلیل تلخ شدن خورشت شما، راهکاری برای برطرف کردن آن انجام شود.

لیمو عمانی

از بین بردن طعم تلخ لیمو عمانی

لیموعمانی به دلیل دارا بودن ویتامین C به جذب بیشتر آهن غذا به‌ویژه گوشت قیمه و قورمه کمک می‌کند و همان مقدار که باعث می‌شود غذای شما خوش‌طعم شود؛ ممکن است باعث تلخی غذا و کاملا برعکس بد طعم شدن آن نیز شود.

برای از بین بردن این تلخی چند راه‌حل وجود دارد.

اولین راه‌حل آن است که این ماده در مراحل پایانی طبخ به غذا افزوده شود چرا که با این کار اثر گذاری بهتری خواهد داشت. سعی کنید بعد از ربع ساعت و انتقال طعم لیمو عمانی، آن را از خورشت در بیاورید؛ زیرا بودن مدت طولانی لیمو در غذا سبب تلخی آن است.

می‌توانید قبل از مصرف لیمو عمانی، آن را در آب گذاشته تا خیس بخورد. سپس پوست و تخم‌های آن را خارج کنید.  البته با این کار بخشی از ویتامین‌های محلول در آب لیمو خارج می‌شود، اما در عوض خورش یا خوراکتان تلخ نمی‌شود.

یکی از نکات مهم آن است که  از خوردن لیموعمانی درسته موجود در  خورشت‌ها بپرهیزید چون محل تجمع روغن غذاست.

یکی دیگر از راه‌حل ها در صورت خیس نخوردن لیمو عمانی، ایجاد سوراخ‌های به وسیله چنگال بر روی سطح لیمو عمانی است؛ به این شکل طعم لیمو به غذا انتقال پیدا می‌کند بدون آن‌که دانه‌های آن سبب تلخ شدن غذا شود.

سوختن پیاز داغ و طعم تلخ آبلیمو

سرخ کردن پیازداغ نیاز به تحمل و دقت زیاد دارد چرا که لحظه‌ای حواس پرتی باعث سوخته شدن همه پیازهای شما می‌شود؛ اما نگران نباشید اگر پیاز داغ غذایی شما سوخت می‌توانید با افزودن مقداری آبلیمو یا سرکه به غذا باعث از بین رفتن طعم تلخی غذا شوید. البته گاهی خود آب لیمو هم طعم تلخی به خود می‌گیرد که برای رفع تلخی آبلیمو از هویج استفاده می‌کنند.

برای برطرف کردن طعم تلخ آبلیمو خود به ازای هر 10 کیلو لیمو 2 عدد هویج متوسط پوست کنده داخل آبلیمو بریزید و پس از آن‌که هویج تلخی لیمو را به خود گرفته و می توانید آن را بیرون بیندازید.

 

برطرف کردن تلخی بادنجون برای خورشت بادنجان

از بین بردن طعم تلخ بادنجان

در غذاهای سنتی و پرطرفدار ایرانی از قبیل کشک‌بادمجان، میرزاقاسمی و خورشت غوره بادمجان یا حتی در مناطقی از ایران برای آش از بادمجان  استفاده می‌شود؛ اما تلخی بادمجان، عاملی است که خیلی‌ها  به سراغ پختن این غذاها نروند.

بادمجان انواع مختلفی دارد که به راحتی می‌توانید با انتخاب درست و استفاده از روش‌های مختلف طعم تلخ آن را از بین ببرید. بادمجان‌های کوتاه و گوشتی و بزرگ برای دلمه استفاده می‌شوند. بادمجان‌های باریک و کشیده برای سرخ کردن در خوراک‌ها، خورش‌ها و پیش‌غذاها و بادمجان‌های کوچک نیز برای درست کردن انواع ترشی و دورچین و بورانی استفاده می‌شوند. برای کبابی کردن هم از بادمجان‌های بلند استفاده کنید.

هنگام خرید بهترین نوع بادمجان‌های قلمی و تازه هستند که احتمال تلخ بودنشان کمتر و مطمئنا کمتر باعث تلخی غذا می‌شوند. همچنین بادمجان‌هایی که دونه‌هایی ریز و همرنگ گوشت دارند شیرین هستند و بادمجان‌هایی با دونه‌های تیره و بزرگ احتمالا تلخ می‌باشند.

برای از بین بردن تلخی دونه‌های بادنجان را خارج کنید و یا از آبلیمو و نمک استفاده کرد؛ به این صورت که بادنجان‌ها را پوست گرفته به صورت درسته یا برش داده شده درون کاسه‌ای آب قرار دهید و درون آن دو الی سه قاشق آبلیمو بریزید. بعد از مدت ربع ساعت بادنجان‌ها را از آب بیرون آورده و فشار دهید تا آب اضافی به همراه تلخی از آن خارج شود.

در روش دیگر میتوان به بادنجان‌ها مقدار زیادی نمک اضافه کرد و اجازه داد نیم ساعت بمانند .در این مدت اگر بادنجان‌ها در معرض آفتاب قرار بگیرند خیلی بهتر آب تلخ آن‌ها خارج می‌شود؛ بعد از آن آن‌ها را بشورید تا تلخی آن با شستن از بین برود و بعد از خشک شدن استفاده کنید.

 

تلخی زیتون

طعم تلخ زیتون

همه زیتون‌ها نسبتا تلخی خاص خود را دارند اما تنها راه گرفتن تلخی آن‌ها خواباندن در آب نمک و شستشوی چند باره ی آن‌هاست. میتوان در روز حدود سه الی چهار بار زیتون‌ها را شست و مجددا در آب نمک بریزیم در آخر زمانی که طعم مطلوب را پیدا کرد مجددا آن‌ها را در آب نمک بریزید شوری آن به اندازه‌ای باشد که خوراک آن برای شما مطبوع است (نه بی نمک و نه شور)، برای مثال اگر در سطل‌های پلاستیکی به سایز ماست‌های سه کیلویی  استفاده می‌کنید روی آن‌ها 1 یا 2 قاشق روغن زیتون و گلپر (یک قاشق) بریزید.

زیتون‌ها را در جای خنک  غیر از یخچال قرار دهید.

تلخی گردو در خورشت فسنجون

طعم تلخ گردو

پوست گردو اولین و مهمترین عامل تلخی  خورشت فسنجان شماست. حتما هنگام پاک کردن گردو با دقت تمام پوست‌های آن را جدا کنید زیرا باقی ماندن هر ذره کوچکی از پوست گردو می‌تواند سبب تلخی فسنجان شما شود.

برای درست کردن خورشت فسنجان سعی کنید از گردوی تازه و خشک استفاده کنید؛ اگر از گردوی سفید برای پختن خورشت فسنجان استفاده نمی‌کنید برای از بین بردن تلخی غذا دو راه‌حل دارید :

اول از همه در ابتدای کار گردوها را بدون روغن تفت دهید و پس از خنک شدن آن‌ها را بین دو دست مالش دهید تا پوست‌های تیره رنگ آن جدا شود. در غیر این صورت تلخی و گسی طعم پوست گردو سبب تلخی فسنجون شما خواهد شد.

دومین راه‌حل آن است که گردوها را چرخ کرده و با سه لیوان آب مخلوط کنید. سپس این مخلوط را چند باری از یک کاسه به دیگری بریزید تا مواد ته نشین شده را بیرون بریزید. سپس گردوها را با رب انار و رب گوجه فرنگی مخلوط کرده و خورشت فسنجان خود را آماده کنید.

در انتخاب رب انار نیز دقت کنید چراکه بسیاری از موارد رب انار عامل اصلی تلخی فسنجان است. بنابراین رب انار استفاده شده برای خورشت فسنجان باید تازه و خوشمزه باشد. همچنین هنگام تهیه آن پوست و هسته انارها جدا شده باشند تا خوش عطر و ملس باشد.

راه‌حل آخر

اگر همه ترفندها را امتحان کردید و جواب نداد آخرین مرحله برای برطرف کردن تلخی غذا شما آن است که  دوباره غذا را با ادویه کم درست کنید و آن‌ها را باهم قاطی کنید، تا طعم آن کمتر شود و ما بقی را در وعده‌های دیگر غذا استفاده کنید و غذایی که درست کردید اصراف نشود.

درباره نویسنده

تیم نویسندگان کامچین

بدون دیدگاه

گذاشتن دیدگاه